Sport i zdrowy tryb życia jest niezwykle ważny w naszym codziennym życiu. Dzięki temu możemy cieszyć się zdecydowanie lepszym zdrowiem, dobrym samopoczuciem i możemy efektywniej pracować. Jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w dzisiejszych czasach jest bieganie i niezbędne nam będą odpowiednie buty. Muszą być przede wszystkim wygodne i lekkie, specjalnie przystosowane do tej aktywności fizycznej. Nie jest wszystko jedno, w czym biegamy, w końcu nie będziemy robić maratonów w glanach czy w kozakach, prawda? Chociaż, jak kto woli, ale śmiem twierdzić, że ta dyscyplina sportowa, w takim obuwiu nie będzie do przyjemnych należeć. Jakie buty są najlepsze do biegania? Czym kierować się przy ich zakupie? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule, a jeśli zależy Państwu na porównaniu konkretnych modeli butów, to zapraszamy na ranking na stronie najlepszy-ranking.pl


Jak powinniśmy dobrać buty do biegania?


Aby nasze bieganie było naprawdę przyjemne, musimy dobrać odpowiednie obuwie. W całej części garderoby sportowej to właśnie buty stanowią najważniejszy jej element, dlatego poniżej przedstawiam kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie odpowiedniego obuwia.

  • Rodzaj podłoża

Jest to niewątpliwie bardzo ważna kwestia, po jakiej powierzchni biegamy. Czy po miejskim parku, czy jesteśmy zwolennikami biegów górskich lub przełajowych? Jeśli chcemy biegać po parku, asfalcie czy kostce brukowej to musimy wybrać takie obuwie, które zapewni nam jak największą amortyzację i stabilizację stopy. Jeśli natomiast planujemy swoją przygodę z bieganiem na nierównych powierzchniach, po lasach czy w górach to zdecydowanie najlepszy będzie tutaj wybór butów z mocno wyprofilowaną podeszwą, które zapewnią dobrą przyczepność.

  • Waga biegacza

Musimy wziąć pod uwagę fakt, ile ważymy. Im większą mamy wagę, tym bardziej potrzebujemy rodzaju obuwia, który zapewni nam dobrą amortyzację i odciąży stawy oraz kręgosłup.

  • Z której części stopy się odbijamy?

Jeśli nasz bieg polega na odbiciu ze śródstopia, to najlepsze będą buty z mniejszą różnicą wysokości między palcami a piętą, czyli należy wybrać te z mniejszym offsetem. Natomiast jeśli odbijamy się z pięty, to musimy wybrać buty, które posiadają wyższy offset i mają lepszą amortyzację w tylnej części podeszwy.

  • Dopasowanie butów, rozmiar i komfort

Jak wybieramy się na zakupy po dobre buty do biegania, to warto to zrobić po południu, jak jesteśmy zmęczeni po całym dniu i nasze nogi są obrzmiałe, ponieważ podczas biegania również mogą nabrzmiewać. Lepiej je wtedy po prostu dopasujemy do swojej stopy. Warto je również mierzyć w takich samych skarpetkach, jakie będziemy używać do tej aktywności fizycznej. 

Buty powinny jak najlepiej trzymać się na stopie. Nie mogą być zbyt luźne, palce i

pięty powinny być jak na swoim miejscu. Jeśli wybierzemy luźniejsze obuwie, mogą one ocierać ścięgna Achillesa, co w konsekwencji oznacza nieprzyjemne rany i brak możliwości dalszych treningów.

Nie wolno kupować butów z myślą, że się “rozchodzi”. Obuwie do biegania musi być dobrze dobrane już od pierwszej chwili, aby umożliwić nam przyjemną i pełną satysfakcji aktywność fizyczną.

  • Rodzaj stopy biegacza

Każdy z nas posiada inną stopę. Wyróżniamy jej trzy rodzaje: neutralna, pronacja i supinacja. Chodzi tutaj o kąt odchylenia się stawu skokowego i wybierając odpowiednie buty, musimy mieć to na uwadze, aby nasz trening nie skończył się kontuzją.

Jakie są rodzaje stopy?

  • Neutralna

Stopa jest “standardowo” zbudowana, czyli nacisk ciężaru na stopę jest równomiernie rozprowadzony po całej stopie. Podczas biegania zalecane jest lekkie odchylenie kostki do środka, dzięki temu mniej zetrzemy podeszwy buta oraz zmniejszymy ryzyko kontuzji.

  • Pronacja

Jest to nadmierne odchylenie wewnętrzne stawu skokowego w stosunku do piszczela, jest to połączone z niskim podbiciem stopy. Źle dobrane obuwie dla osób z taką stopą może oznaczać ból stawów skokowych, kolanowych przy więzadłach pobocznych, bioder czy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Buty dla takich osób powinny mieć odpowiednie wsparcie, czyli twardszą piankę lub mostek z wewnętrznej strony.

  • Supinacja

Jest to zbyt duże odchylenie zewnętrzne stawu skokowego w stosunku do piszczela, jest to połączone z wysokim podbiciem stopy. Źle dobrane obuwie może skutkować częstymi zwichnięciami oraz mniejszym tłumieniem wstrząsów, dlatego ważne są dla nich odpowiednie buty z dużą amortyzacją oraz z dobrze stabilizującą cholewką.

Specjalistyczne buty do biegania to zazwyczaj nie jest tani wybór, ale na zdrowiu nie można oszczędzać. Ważne jest, aby buty były dobrze dobrane, do naszego rodzaju stopy i wagi, ponieważ podczas aktywności fizycznej jest mniejsze ryzyko, że nabawimy się kontuzji, a nasz trening będzie przyjemny i efektywny.

Molly
Autorka: Molly
Mam nadzieję, że moje propozycje przypadną Ci do gustu :)

Polecamy również: