Przypomina kwiat, jest zielono-fioletowy i zalicza się do grupy warzyw. Posiada charakterystyczne pąki z łuskowatymi liśćmi. Smakuje podobnie jak szparagi. Czy może mieć również wpływ na nasze zdrowie? Czy warto go wykorzystać także poza kuchnią? Przed Państwem karczoch!

Karczoch. Trochę ważnych informacji

Warzywa te pochodzą z rejonu basenu Morza Śródziemnego. To tam odkryto ich cenne właściwości odżywcze. A tych jest cała lista! Mamy tu bardzo dużo witamin: kwas foliowy, B1, B2, B6, A, E, K. Trudno pominąć składniki mineralne (m.in. żelazo i magnez) oraz cenne kwasy tłuszczowe. Karczoch jest warzywem szczególnie cenionym przez diabetyków. A to dlatego, że jego indeks glikemiczny znajduje się wśród tych najniższych i wynosi jedynie 18.

Roślina nazywana jest również karczochem zwyczajnym (cynara cardunculus) lub hiszpańskim (cynara scolymus). Zalicza się do rodziny astrowatych.

Co kryje się w liściach karczocha?

To, co najlepsze znajduje się w liściach tych roślin. Są to przede wszystkim kwasy fenolowe oraz ich estrowe pochodne. Warto tu wymienić: kwas chlorogenowy, kawowy, neochlorogenowy, kryptochlorogenowy oraz cynarynę. Mamy tu ponadto związki flawonoidowe. Szczególnie cenna jest luteolina oraz jej pochodne. Bogactwo składników dopełnia jednocześnie: kwas cytrynowy, jabłkowy i bursztynowy.

Zadbaj o zdrowie z karczochem!

Ta niezwykła roślina może mieć wpływ na nasze zdrowie. Stosuje się między innymi wyciąg z karczocha. Składniki aktywne rośliny mogą wspierać funkcjonowanie układu pokarmowego i jednocześnie ułatwiają trawienie. Zwłaszcza sięgają po niego osoby cierpiące z powodu wzdęć, uczucia pełności. Zaleca się go przy nudnościach. Niestety nie może być stosowany przez kobiety w ciąży i matki karmiące. Nie jest wskazany także dla tych, którzy borykają się z niewydolnością dróg żółciowych albo mają kamienie nerkowe.

Karczoch kontra nasza wątroba

Składniki zawarte w karczochach pozytywnie działają na miąższ wątrobowy. Wspierają proces detoksykacji. Wszystko przez obecną w warzywie cynarynę. To ona wspiera oczyszczanie i odtruwanie organizmu. Toksyny z organizmu wydalane są znacznie szybciej i efektywniej.

Poza tym roślina zapewnia wsparcie w czasie wydzielania żółci. To także związane jest z aktywnością kwasów fenolowych. Warto zatem sprawdzić, zapytać lekarza specjalistę, czy taka suplementacja byłaby odpowiednia. A także, na jakie produkty najlepiej stawiać.

Molly
Autorka: Molly
Mam nadzieję, że moje propozycje przypadną Ci do gustu :)

Polecamy również: